Za vínem i moderními stavbami Velkopavlovicka

Na jižní Moravě se daří bílým odrůdám. Ale na Velkopavlovicku jsou doma modré odrůdy, je srdcem moravských červených vín. Přívlastky tu mají vína i krajina – „bezlesý kraj beze stínu“ a „kraj modrých hor“. Nebojte, zelenou přírodu si po cestě užijete po demižonech. Vyznavači cyklistiky ocení atraktivní terény a daleké výhledy do kraje, nad kterými extroverti ztichnou a introverti pronesou výmluvné aaah.

více informací do oblíbených


Hustopečský Starý vrch v novém vinařství

Hustopečsko je proslulé vinnou révou, mandloněmi a meruňkami. Studio POParch situovalo nové vinařství Starý vrch právě do meruňkového sadu v Hustopečích. Jak ve vinařství říkají – přivítají vás mezi meruňkami a loučit se budete u mandloní. Jejich révu obklopují stovky těchto ovocných stromů.

Tenhle vinařský areál je oázou klidu uprostřed přírody. Stavba architekta Podešvy s betonovým skeletem a mírně lomenými tvary přirozeně vyrůstá z terénu. Přírodní kámen a dubové dřevo dýchají čistotou a zasazení do přírodních kulis evokuje domáckou přívětivost soukromé zahrady. Interiér pro veřejnost kombinuje teplé dřevo, tmavý kámen na podlaze a vysoce elegantní černé kovové prvky. Degustační místnost navazuje na částečně krytou terasu s výhledem do zahrady, kam sejdete po pár schodech. Venkovní posezení u stolků pod korunami meruněk chrání před sluncem i zvědavými pohledy kolemjdoucích dokonale.

Do Vinařství Václav za vínem i knížecí legendou

Než opustíte Hustopeče, ještě se zastavte ve Vinařství Václav. Při pohledu z vinařské ulice Na Hradbách nenarušuje stavba linii klasické moravské sklepní uličky. Ale jak říkají přímo místní – uvnitř se setkává staré s novým, historický sklep s moderní architekturou. Prostor dostali designéři ze studia MOMO interiér a Magda Stolková. Zapojili moderní materiály jako beton, ale nechybí ani klasika, třeba vstupní portál do sklepa z kovářsky opracovaného černého plechu a do něj zasazené vinné láhve. Degustační místnost zase kombinuje surový beton s teplem domácího krbu. 

Prostoru dominují točité schody, které propojují tři dimenze – sklepní prostory, degustační místnost a útulné apartmány v prvním a druhém patře. Prosklenými deskami mezi patry můžete dokonce přímo ze sklepa pozorovat oblohu. Interiér doplňují umělecká díla sochaře a řezbáře Jiřího Netíka s odkazem na patrona naší země svatého Václava, který víno sám vyráběl i popíjel. 

Vinařský dům Gurdau, kde budoucnost už nastala

Název dalo vinařství německé jméno obce Kurdějov, kde ve vinici nad kostelem vybudovali místo pro milovníky vína, jídla a architektury. Vinařský dům respektuje minimalismus, eleganci v nejčistší formě a přírodu. To platí i pro místní vína. Vychutnáte si je na terase s dechberoucím výhledem: vinice, remízky, louky, pohádkový kostel… 

Architekt Aleš Fiala inspirován okolní zvlněnou krajinou rozvlnil i stavbu z betonu, který zjemňuje dřevo a doplňují velkorysé prosklené plochy. Rozměrově velkorysá je také terasa, která vyrůstá z hlavní společenské části, aby vám poskytla to nej zázemí pro kochání se okolní scenérií. V interiéru přitahuje pohled krb levitující v prostoru inspirovaný tvarem vinné lahve. Unikátů je tu víc. Futuristický dojem podtrhuje vegetací porostlá střecha i stromy jakoby vyrůstající z betonových útrob stavby. Zažijete tu gastronomické pop-up akce a také místní šéfkuchař se zkušenostmi z michelinské restaurace nastavil gastronomickou laťku proklatě vysoko. Nečekané je i ubytování. Luxusní apartmány vznikly vlastně omylem díky chybě dělníků, kteří se oproti návrhu architekta „sekli o šest metrů“.

A kam na závěr? Na víno do barokní sýpky

Už jste někdy pili víno ve sklepích vévody? Ne? Zakončete architektonické putování za vínem stylově v centru Velkých Pavlovic ve sklepích Františka Lotrinského. Ochutnáte tu i odrůdy vyšlechtěné přímo ve Velkých Pavlovicích. Lotrinské sklepy vás vezmou do architektonicky lákavých prostor historického sklepení v propojení s novou moderní částí. Atmosféra dlouhých nasvícených chodeb a samostatných sklepení (hlavně Šlechtitelské síně) bude ideální tečka vinařského putování. Na dobrou náladu v hlavním sále dohlíží patronka těchto sklepů – socha Bohyně vína, kterou tu vyřezal na řezbářském sympoziu Ital Roberto Merotto.

Necelých 500 metrů odtud se posilníte nebo přespíte v hotelu Lotrinský. Desítky let chátrající barokní sýpku přeměnili EA architekti na půvabný hotel s restaurací. Na revitalizaci cenné technické památky z 18. století se podíleli lokální řemeslníci. Vyrobili na míru vybavení interiérů i působivou kašnu před vchodem sněhobílé sýpky. Technické zázemí umístili architekti do nové stavby vedle a aby nekonkurovala historické památce, zapustili ji částečně pod terén a na střechu vysázeli meruňkový sad. V barokní restauraci v bývalé sýpce si vyberte mezi tradičními i netradičními pokrmy nebo zkuste některý z výtvorů místního cukráře.

Kde se po cestě najíst

V samotných vinařstvích z našeho článku i v některých dalších po cestě – jako ve velkopavlovické Baraque wine gallery. Mimo vinařství potěší vaše chuťové pohárky v hustopečské restauraci Amande nebo Mandlárně, v sezoně nad Němčičkami v modrém foodtrucku Mezi Řádky (kde ochutnáte i místní vína). Ve Velkých Pavlovicích vás vínem i dobrým jídlem pohostí penzion a restaurace André v toskánském stylu.

Co ještě po cestě vidět

V Hustopečích rozhlednu v mandloňových sadech a Mandloňovou stezku. V Kurdějově vyhledejte opevněný kostel sv. Jana Křtitele s podzemními chodbami (ústí do obecní vinotéky!). Udělejte si zastávku v Arboretu Němčičky nebo na němčických Ovčích terasách. A ve Velkých Pavlovicích si užijte přírodu na rozhledně Slunečné ve tvaru keře vinné révy a jestli máte víc času, zamiřte do Biocentra Zahájka.


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Vinařské archi-kousky pod Pálavou

Během tohoto výletu navštívíte to nejlepší, co vinaři v posledních letech postavili v Mikulovské a Velkopavlovické vinařské podoblasti. Provede vás Eliška Hudcová, milovnice cestování, architektury a designu. Elišku můžete znát z jejího instagramového účtu @timetofit a stojí také za výletnickou aplikací Placehunter.

prohlédnout

Architektonické poklady vinařského Slovácka

Slovácko je naší nejjihovýchodnější vinařskou podoblastí, a i tady nám vyrostla úroda moderních vinařství! Nejen je, ale i další poklady malebného kraje, objevovala sympatická digitální tvůrkyně ze Slovenska – Ivanka Antal. Cestou jsme zabrousili i na Velkopavlovicko… Ostatně, pojďte se projet s námi.

prohlédnout

Znojemsko odhaluje perly vinařské architektury

Chcete tip na výlet, kde potěšíte všechny smysly? Vydejte se do míst, kde víno ochutnáte v kulisách dokonalé architektury a designu. Znojemsko vedle nedotčené přírody skrývá i originální moderní stavby. Výlet jsme naplánovali spolu s Kristou, která stojí za profilem a aplikací Úžasná místa v Česku.

prohlédnout

Nášup blogových článků


Lokální Ježíšek z jižní Moravy

Přemýšlíte, čím udělat radost svým blízkým? Jestli vám dává smysl zároveň podpořit místní tvůrce s odkazem na region, ve kterém žijeme, nechte se v následujícím článku inspirovat.

10 minut čtení

Máj, výletníků ráj aneb květen na jižní Moravě

Zdál se vám letošní březen a duben poněkud rozmarný? Přichází květen a s ním snad i stabilnější počasí, na jaké jsme v této části roku v našich podnebných šířkách zvyklí. Kam vyrazit na výlet, ať už je hezky nebo prší, to vám poradíme v následujícím článku.

10 minut čtení

Hroznová koza

Moraváci jsou veselá kopa, o tom žádná. Vinařská tradice rozverně pojmenovaná hroznová koza má ale kořeny už v antice a možná ještě dál. Jaké má mýtická rohatá poslání?

5 minut čtení